Prizren Şehri

Kosova 5 yıl önce (2008) bağımsızlık kazanmış, yeni bir devlettir, uzun yıllar Birleşmiş Milletlerin çatısı altında varlığını sürdürmüş daha sonra bağımsızlık elde etmiştir. Coğrafi olarak Balkanlarda yer alan Kosova’da genellikle Arnavutlar, Sırplar ve Türkler yaşamaktadır. Konuşma dili olarak Sırpça ve Türkçe kullanılmaktadır. Kosova birçok yer altı kaynağına sahip olmasına rağmen yoksulluğun yoğun olduğu ülkelerden biridir. Hala tarıma dayalı toplum tipinin bulunduğu Kosova’da henüz kaynakların işlenmesi için yeterli sanayi kullanılmamaktadır.

Kosova’nın en güzel yanı el değmemiş doğasıdır, her şehrinde birbirinden güzel doğal güzellikler yer almaktadır. Bunun yanında savaşlardan arta kalan kültürel ve tarihi mirası barındırması açısından Kosova önemli bir konumdadır. Başkent olan Priştina ülkenin en büyük kentidir ve bütün ticari, kültürel ve sosyal aktiviteleri bünyesinde barındırır. Ülkenin küçük olması halkının aktivitelerine ve sosyal yaşamına da yansımıştır.

Prizen ‘de Geçmişten Bugüne Bozulmayan Güzellik

Genellikle kurulan pazarlardan insanlardan geçimini sağlamakta ve bu pazarlar aynı zamanda halkın ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemli kabul edilmektedir. Bunun dışında yazları Kosova’da canlı bir gece ve eğlence hayatı vardır, özellikle yaz aylarında ülkeye özgü danslar sokaklarda hepberaber oynanmaktadır. Bunun dışında Kosova’nın en tarih kokan kenti Prizendir ve buradaki halk genellikle dışarıdan gelen turistlere rehberlik ederek hayatlarını kazanır, Osmanlı dönemimden kalma birçok tarihi eser içeren şehire ilgi oldukça büyüktür.

Kısacası Kosova, Balkan kültürünü yansıtan, halkının sıcak ve içten, bozulmamış doğal ve tarihi yapısı bulunan, ekonomisi büyük çoğunlukla tarıma dayanan, yaşamak için ucuz bir ülkedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!