Kosovada Gezilecek Yerler

Kosova, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Avrupa birliğine geçmiş ve Kosova Cumhuriyeti olarak tarihin sayfalarında yer almaya başlamıştır. 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Denize çıkışı olmayan Kosova’nın temel gelir kaynağı tarımdır. Değerli madenleri mevcut olsa da günümüzde madencilik alanında yeterli çalışmalar yapılmamaktadır. Kosova yaşanmış olan savaşın etkisinden birçok tarihi yapısını kaybetmiştir. Ancak yine de önemli ölçüde esere sahiptir. Prizren ve Priştina önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Prizren Balkanlar’da Osmanlı izlerinin taşındığı en önemli merkezlerdendir. Balkanların en yüksek minareli camii burada yer almaktadır. Sinan Paşa camii bu sebeple en çok görülmesi gereken yerlerden biridir.

Priştine Üniversitesi 1969 yılında Kosova’da kurulmuş ve 1970 yılında resmi olarak faaliyete geçmiştir. 1999 yılındaki savaşta üniversite, faaliyetlerine Sırbistan sınırlarında devam etmiş ancak savaştan uzaklaşılmasıyla beraber üniversite Kosova topraklarına tekrar katılmış ve faaliyetlerini burada sürdürmüştür. Üniversitenin eğitim dili Arnavutçadır. Üniversitenin çeşitli bölümlerinde Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim verilmektedir. Ayrıca üniversitenin Sırbistan tarafında kalan bölümlerinde eğitim dili olarak Sırpça kullanılmaktadır.

Kosova’nın Eşsiz Güzelliği

Priştine Üniversitesi Kosova’nın geleceğe bakan yüzüdür. Her ne kadar üniversite eğitimi savaşta darbe alsa da üniversite tekrar büyük bir hızla gelişmiş ve dünyanın sayılı okulları arasına girmeyi başarmıştır. Modern eğitim metotlarıyla öğrencilerini buluşturan üniversite ayrıca öğrencilerine parlak bir gelecek sunmaktadır. Şu anda yaklaşık 10.000 öğrencisi, 700 akademisyeni ve 300 personeli bulunmaktadır. Üniversiteye, eğitimlerini tamamlamak için her yıl dünyanın değişik yerlerinden, öğrenci değişim programlarıyla yeni öğrenciler gelmektedir. Priştine Üniversitesi yurt dışından birçok öğrenin tercih ettiği sayılı üniversiteler arasındadır. Üniversitede Avrupa standartlarında eğitim verilmektedir. Bu sayede öğrenciler, donanımlı bir şekilde üniversiteden mezun olmaktadırlar.

Üniversitenin barınma, beslenme koşulları da ileri derecede iyileştirilmiştir. Bununla birlikte üniversiteye uygun fiyatlarla kayıt olabilir ve eğitiminizi az bir masrafla burada tamamlayabilirsiniz. Üniversitenin bir diğer avantajı, tatil şehri gibi bir yerde bulunmasıdır. Priştine Üniversitesine gelen öğrenciler okul dışında da tarihi ve diğer turistik yerleri gezerek zamanlarını güzel bir şekilde geçirebilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!