Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

Güleryüzlü ve sıcakkanlı insanların ülkesi Kosova gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Hem vizesiz hem de çok ucuz olan bu ülkede eğitim görmeyi düşünüyorsanız mutlaka Priştine Universum üniversitesi kayıt işlemleriniz için Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı firmamızı ziyaret edin. Türk nüfusunun fazla olduğu ülkede hiç yabancılık çekmeyecek ve kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Kosova Euro bölgesi içerisinde yer alır. Bu nedenle tek resmi Kosova para birimi Euro olarak kabul edilmiştir. Ülkede Euro’nun kullanılması yabancı yatırımcılar için önem sağlıyor. Ülkede Türkçe konuşulma oranı da oldukça yüksek. Tam bir öğrenci şehri olan Kosova’da nüfusun çoğunluğu gençlerden oluşuyor. İnsanları çok yardımsever. Bu ülke sınırları içerisinde gezerken Türk olduğunuzu saklamanıza kesinlikle gerek yok. Türklere karşı ayrı bir sempati duyan halk öğrencilere ücretsiz ikramlarda da bulunuyor.

Kosova Para biriminin Euro olması nedeniyle ülkeye yatırım yapmak amacıyla gelen yabancı sayısı oldukça fazla. Şehir merkezine havaalanından ulaşmak için taksiye 20 Euro gibi bir ücret vermeniz gerekiyor. Yaklaşık yarım saat süren yolda araba kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Hotel Priştina’ya gecelik 60 Euro civarında ödeyerek konaklayabilirsiniz. Ana cadde olan Bulevardi Nene Teraza’ya yakın konumlarda otelde kalmak şehri gezmeye gelenler için ideal olacaktır. Kafe ve restoranlarla çevrili caddede birçok heykel bulunuyor. Ayrıca öğrencilerin uğrak mekanları arasında yer alan kahve ve tatlı dükkanları yer almakta. Corner adı verilen bu mekanlarda mutlaka bir kahve içmelisiniz.

Keşfedilmeyi Bekleyen Şehir: Priştine

Yurtdışında eğitim için Priştine’yi tercih ettiyseniz sabah kahvaltı etmek için meşhur pastane olan Furra Pristina’yı tercih edebilirsiniz. Muhteşem böreklerin kokusu sizi adeta büyüleyecek. Yıllar öncesine ait Kosova evi ve Fatih Sultan Mehmet Camiyi görmek için Etnografya müzesini ziyaret edebilir ve saat kulesi çevresindeki mağazalarda alışverişinizi yapabilirsiniz. Şehrin gözde noktası nene Tereza Katedralini ziyaret eden kişiler 1 Euro vererek asansörle şehrin en yüksek noktası olan tepeye çıkarak manzarayı izleyebilir.

Şehirde ilginç ve favori bir yer arayışında iseniz Le Bouchon şık bir yemek yiyip şarap içmek isteyenlerin adresi konumunda. Soma Book Station üniversite öğrencilerinin gözde mekanı, gündüzleri kütüphane olan mekan geceleri eğlence mekanına dönüşüyor. Mekandaki atıştırmalık ve kokteylleri mutlaka denemelisiniz. Priştine’nin her köşesinde Hyjnesha adı verilen tanrıça biblolarını bulmanız ve satın almanız mümkündür. Farklı boyutlara sahip bu bibloları sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Ayrıca bu biblonun orjinalini Ulusal Müze’de ziyaret edebilirsiniz. 4 bin yıl öncesine ait eseri yakından görmek ve Yöresel şapka plisi’ni satın almak için Priştine’de ufak bir gezi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Kosova’ya özgü ayva, üzüm ve armut rakılarını almanızı ve denemenizi öneririz. Farklı versiyon bir rakı denemeniz sizin için hoş bir deneyim olacaktır. Priştine’de market alışveriş merkezi ve dükkanlar akşam 19:00’da’da kapanmaktadır. Son trendleri bulabileceğiniz alışveriş merkezlerinden ihtiyacınız olan birçok ürünü bulabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!