Kosova Oturum İzni

Kosova Oturum İzni

Vizesiz olarak giriş yaparak eğitim görebileceğiniz Kosova’da farklı nedenlerden dolayı Türkiye, Sırbistan, Makekonya, Çin, ABD, Arnavutluk, Almanya gibi çok sayıda ülkeden yabancı vatandaş yer almaktadır. 9 aydan daha uzun süreli ülkede kalış işlemlerinde oturma izni almak gereklidir. Kosova’da Eğitim ve aile birliği için 30 Euro iş için oturma izni 50 Euro’dur. Kosova’ya çalışmak için giden kalıcı yabancılar için 100 Euro daimi oturma izni için ücret alınmaktadır. Yabancılara dair esas gereğince Kosova’da ikamet eden öğrenci aile ve yabancı vatandaşlara biyometrik oturma izini kartı verilmektedir. Avrupa standartlarının yerine getirilmesi için gerekli olan biyometrik oturma izin kartı ile teknik şartlar yerine getirilmektedir.

Ülkeye uzun süreli kalmak için gelen yabancıların Yabancı kayıt ofisine başvurmaları gereklidir. Yabancılar için kısa süreli olarak geçici oturma izni de hazırlanabilir. Kosova’da oturum izni sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerinden yararlanarak oturum izni, ülke vatandaşlığı gibi konularda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Eurostar uzman kadrosu birçok formalite ile uğraşmanızın önüne geçerek işlerinizi kolaylaştırır.

Kosova Sağlık Giderleri

Hastanelerde tedavisi yapılamayan yaklaşık 100 hastanın tedavisi ücretsiz olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanmaktadır. Türk yatırımcılardan biri Prizren’de bulunan özel hastane açmıştır. Sağlık alanında Türkiye Cumhuriyeti’nden birçok yatırımcı bulunmaktadır. Farklı dallarda hizmet veren hastanede uzman doktorlar hizmet sağlamaktadır. Sağlık alanında kendini sürekli olarak geliştiriren Kosova’da Priştine’de hizmet açısından kaliteli olan özel hastaneler yer almaktadır. Özel hastanelerde kardiyoloji alanında uzmanlaşmış International Medicine Hospital ile Bahçeci Tüp Bebek ve Jinekoloji Merkezi, IHC MR ve Görüntüleme Merkezi gibi başarılı ve dünya standartlarında hizmet veren Türk kuruluşları da yer almaktadır. Ayrıca özel hekimlik hizmetlerinin olduğu özel kliniklerde vardır. Ortalama tedavi ücretleri 50 Euro’dan başlamaktadır. Yatak ücreti özel hastanelerde gecelik 100 Euro’dur. Fakat devlet hastanelerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Kosova’da üç farklı sağlık uygulaması bulunmaktadır. Sağlık sigortasının zorunlu olmadığı ülkede aylık 27 Euro temel sağlık sigortası ücretidir. Standart sağlık sigortası aylık 36 Euro Altın sağlık sigortası ise aylık 64 Euro kadardır. Kosova’da içme suyunun çeşmelerden içilmemesi önerilmektedir. İlaç temininde sıkıntı yaşamak istemeyenler reçeteli ilaçları ülkeye gelişleri sırasında getirebilirler. Uluslararası yolculuğa çıkarken risk almak istemiyorsanız koruyucu tedbirler alabilirsiniz. Kosova hakkında gerekli bilgileri Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığından öğrenebilirsiniz. Sağlık giderleri ve ülkeye gitmeden önce dikkat edilmesi gereken sağlık kuralları hakkında uzman danışmanlarda bilgi edinebilirsiniz. Teknik açıdan yeterli olan özel hastaneleri devlet hastaneleri yerine tercih edebilirsiniz. Kosova’da tedavisi yapılamayan birçok hasta Makedonya, Arnavutluk ve Türkiye’ye gitmektedir. Yurtdışında eğitim görmek istiyorsanız yolculuk öncesinde rutin aşılarınızı yaptırmalısınız. Gerekli ise yıllık grip aşısı, hepatit a ve b aşıları, salgın hastalıklara ait aşılar yaptırılmalıdır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!