Kosova Öğrenci Rehberi

Kosova Öğrenci Rehberi

Dünyanın en genç cumhuriyeti olan Kosova’nın başkenti Priştine’dir. Yapılan restorasyon çalışmaları ile sürekli olarak yenilenen Kosova şehrinde eğitim gören öğrenciler çok sayıda avantaja sahipler. Ülke genelinde yenilenmeye önem veriliyor. Yeni binalar yeni yollar, alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile gezilebilecek yerler sürekli olarak restore ediliyor. Priştine’de lisans eğitimi görmek isteyen öğrenciler ülke çoğunlunun Müslüman ve Türk asıllı olmalarından dolayı hiç rahatsızlık çekmeyecekler.

Ülkede dikkat çeken unsurlardan biri de araç sayısının çokluğu. Neredeyse herkesin arabası var. Bu kadar araç fazlalığı yolların ve kaldırımların kapanmasına neden olabiliyor. Birçok yerde büyük otoparklar mevcut. Araç sürücüleri trafik yoğunluğundan dolayı yayalara genellikle yol vermeyi tercih ediyor. Öğrencilerin boş zamanlarında zaman geçirebilecekleri birçok kafe mevcut. Öğrencilerin 1 Euro’ya Hamburger satın alabilecekleri çok sayıda küçük dükkan da yer almakta.

Meslek eğitimleri için Türkçe destekli olarak eğitim veren Priştine Universum üniversitesini tercih eden öğrenciler para çekme yatırma gibi işlemlerde zorlanmayacaklar. Çünkü adım başı bir Atm görebilmek mümkün. Çok sayıda yabancı banka ve banka şubesi şehri donatmış durumda. Osmanlı dönemine ait pekçok tarihi eser bulunuyor. Şehir trafiğine kapalı ve popüler cadde olan olan Rahibe Terasa caddesi öğrencilerin en fazla ziyaret ettikleri caddelerden. Bu cadde üzerinde pekçok kafe yer alıyor. Canınız sıkıldığında arkadaşlarınızla bu kafelerde çay kahve içebilir ve dondurma yiyebilirsiniz. Cadde üzerinde ufak bir gezi yaptıktan sonra restoranlarda yemek yenebilir.

Kosova’da birçok Türk mahallesi bulunmaktadır. Bir markete girdiğinizde et ve içki fiyatlarının ne kadar ucuz olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Gençlerin nüfusun büyük birçoğunu oluşturduğu ülkede gece hayatı hareketli ve eğlencelidir. Gündüzleri daha sakin ve modern bir hayat dikkat çekmektedir.

Kosova Yaşam Giyim, Gıda ve Beslenme Masrafları

Yaşam şartlarının oldukça iyi olduğu ülkede benzin fiyatları çok düşüktür. Yer altı kaynaklarının sayıca fazla olması benzin fiyatlarını aşırı düşük hale getirmiştir. Halk çok sıcakkanlıdır. Şehir genelinde dört katlı modern binalar yaygındır. Modern bir kasaba görünümünde olan Kosova’da yaşam oldukça kolaydır. Beslenme ve gısa masrafları oldukça ekonomik ve uygundur. Kosova’da Boşnak böreği ve İnegöl köftesinin tadını mutlaka denemelisiniz. Kişi başına araba düşmektedir. Türkçe’nin ülkede resmi dil olması nedeniyle üniversite öğrencileri Kosova Priştine Universum üniversitesini daha fazla tercih etmektedir. Ülke genelinde araba sayısı fazla olduğu için adım başı araba yıkamacısı görmek mümkün. Şehir merkezinden havaalanına 20 Euro ödeyerek taksiyle gitmek mümkün. Çok sayıda araç olduğu için taksi fiyatları biraz yüksek. Otobüs duraklarında durmanıza gerek yok. Çünkü elinizi kaldırdığınızda otobüsler duruyor. Ülkemizdeki dolmuşlarla aynı mantıkta çalışan otobüsler ile şehrin çeşitli yerlerini gezmeniz mümkün. Qebaptore adı verilen meşhur yiyecek aynı ülkemizdeki İnegöl köftesini andırıyor. Sürekli üretim halinde olan mekanlarda börekler çıkar çıkmaz sıcak servis ediliyor. Ekonomik maliyetlerle bütün beslenme masraflarını sağlayabileceğiniz Kosova öğrenciler için harika bir ülkedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!